Dnevni arhiv: 1. aprila, 2021

Hans Christian Andersen

»Življenje sámo je najlepša pravljica,« je zapisal Hans Christian Andersen, čigar pravljice poznajo otroci po celem svetu.

Veliki pravljičar (rojen 2. aprila 1805 v Odenseju, umrl 4. avgusta 1875 v Københavnu) je svoje življenje živel kot svojevrstno pravljico. Iz njegovega življenja je znanih kar nekaj zanimivosti. Rad se je recimo bahal pred sošolci, da je modre krvi, zamenjan otrok plemiškega porekla. Celo življenje si je želel biti kralj in se je zato tudi podpisoval Kralj Christian IX. Živel je v revni družini: oče je bil čevljar, mati perica. Že kot otrok se je raje zabaval z lutkami in z njimi uprizarjal predstave, kot da bi hodil v šolo. Po očetovi smrti, star štirinajst let, je odšel v neznani svet, kjer se je kljub mladosti dobro znašel in postal slaven. Andersenova neizmerna domišljija ni poznala meje med nebom in zemljo, jasno pa je začrtala mejo med tem, kar je dobro in kar je zlo. Izdal je več kot 70 knjig za odrasle in otroke, napisal je tudi več kot 150 pravljic,ki so prevedene v mnoge jezike in zato svetovno znane.

Ob svetovnem dnevu knjig za otroke vas v spletni knjižnici šolske knjižnice čakajo zanimivi izzivi za vedoželjne učence. Geslo pa že poznate 😉

Vir: Hans Christian Andersen. Objavljeno na spletni strani https://www.mladinska.com/avtorji/hans-christian-andersen, dne 1. 4. 2021, ob 6.10.

Komentarji so izklopljeni za Hans Christian Andersen

2.april

Pri reševanju si lahko pomagaš s klikom na povezave:

Še več poučnih iger najdete v naši spletni učilnici. Preizkusite se!

Komentarji so izklopljeni za 2.april

Uvrščeno v 5. razred, Komenda, Moste, predmetna stopnja, razredna stopnja, Zanimivosti

Svetovni dan knjig za otroke

Plakat 2021

2. april je rojstni dan danskega pravljičarja Hansa Christiana Andersena in svetovni dan knjig za otroke. IBBY (International Board on Books for Young people) ob tem dnevu vsako leto pripravi poslanico in plakat. Letošnjo poslanico in plakat je pripravila Ameriška sekcija IBBY (The United States Board on Books for Young People – USBBY). Poslanico je napisala pesnica Margarita Engle, plakat je ustvaril ilustrator Roger Mello.

Poslanica 2021

Glasba besed

Margarita Engle

Ko beremo, zrastejo duhu peruti.
Ko pišemo, nam zapojejo prsti.

Besede so bobni in flavte na listu,
so ptič, ki se s pesmijo vzpenja, in slon, ki trobenta,
so reka, ki teče, in slap, ki teleba,
metulj, ki zakroži
visoko na nebu!

Besede nas vabijo k plesu –
ritmi in rime, utripi srca,
peket in prhut, stare in nove povesti,
take izmišljene, take resnične.

Kadar si udobno ugnezden doma
ali čez meje drviš proti novim deželam
in tujim jezikom, so zgodbe in pesmi
vse tvoje.

Kadar delimo besede drug z drugim, glasovi
postanejo glasba prihodnosti,
mir, prijateljstvo, radost:
melodija,
ki upa.
Prevedla Nada Grošelj

Več informacij o pravljičarju Hansu Christianu Andersenu izveste v tem prispevku, najbolj pogumni in vedoželjni pa lahko tukaj preizkusite svoje znanje. Praznovanje ob dnevu knjige smo morali zaradi pouka na daljavo prenesti v virtualni svet. Vseeno si naredimo 2. april prazničen dan s knjigo ali z virtualno pravljico!

Pa še posebno presenečenje za 2. april – na tej povezavi si oglejte, kako je ilustratorka Maja Kastelic ustvarjala ilustracije knjige Pravljično potovanje, kjer na zanimiv in izviren način spoznamo življenje in delo Hansa Christiana Andersena. Tukaj pa si oglejte video portrete slovenskih literarnih ustvarjalcev za otroke in mladino.

Želimo vam lepo praznovanje z otroškimi in mladinskimi knjigami.

Vir: April 2021 – mednarodni dan knjig za otroke. Objavljeno na spletni strani https://www.ibby.si/, dne 1. 4. 2021 ob 6.10.

Komentarji so izklopljeni za Svetovni dan knjig za otroke

Uvrščeno v 5. razred, Komenda, Moste, Novice, Obvestila, predmetna stopnja, razredna stopnja