Dnevni arhiv: 26. januarja, 2021

Sprememba izposoje in vračila knjig šolske knjižnice na daljavo

Zaradi vrnitve učencev 1. triade v šolo izposoja na daljavo s prevzemom naročenih knjig za komendske šolarje (5.-9. razreda) poteka vsak dan med 10. in 14. uro. Izposojene knjige lahko brezstično vrnete vsak delovni dan med 7. in 14. uro v knjigomat pod nadstreškom šolske kuhinje pri službenem vhodu v šolo v Komendi.

Navodila na knjigomatu

Prosim, da čimprej VRNETE izposojene knjige, ki jih ne potrebujete več (sploh knjige domačega branja in knjige za angleško bralno značko, saj jih potrebujejo tudi drugi učenci.

Komentarji so izklopljeni za Sprememba izposoje in vračila knjig šolske knjižnice na daljavo

Uvrščeno v 5. razred, Komenda, Novice, predmetna stopnja

Na današnji dan … 26. januar

26. januarja leta 1797 se je v Žirovnici rodil Matija Čop, slovenski jezikoslovec, literarni zgodovinar in književni kritik. Umrl je 6. julija 1835 v Savi pri Tomačevem.

Rodil se je v Poharjevi hiši v središču Žirovnice kmečkim staršem in postal prvorojenec zakoncema Čop. Očetu je bilo ime Matija, materi pa Elizabeta.

Čopovo življenje sta zaznamovala tudi dva pomembna dogodka. Prvi se je zgodil leta 1807 (začetek Čopovega šolanja) in drugi leta 1820 (začetek Čopovega službovanja). Najpomembnejše življenjsko obdobje zanj pa je bilo od leta 1831 do leta 1835, ko je imel najtesnejše prijateljevanje s Francetom Prešernom.

Velja za najbolj izobraženega Slovenca svoje dobe in bibliotekarja Licejske knjižnice, predhodnice današnje Nacionalne in univerzitetne knjižnice ali NUK-a. Oglejte si uradni dopis, s katerim je gubernij 17. avgusta 1830 Čopa imenoval za bibliotekarja Licejske knjižnice.

Vira:

• Na današnji dan. Objavljeno na spletni strani https://www.facebook.com/NarodnaUniverzitetnaKnjiznica/, dne 26. 1. 2021 ob 6.01
  • 26. januarja 1797 se je v Žirovnici rodil Matija Čop, slovenski jezikoslovec, literarni zgodovinar in književni kritik. Objavljeno na spletni strani https://www.kamra.si/novice/item/26-januarja-1797-se-je-v-zirovnici-rodil-matija-cop-slovenski-jezikoslovec-literarni-zgodovinar-in-knjizevni-kritik.html, dne 26. 1. 2021 ob 6.02

Komentarji so izklopljeni za Na današnji dan … 26. januar