Dnevni arhiv: 25. aprila, 2022

Ob stoletnici Karla Destovnika – Kajuha

Kdaj: Svetovni dan knjige, 23. april 2022, ter ves april in maj
Kje: povsod, kjer je še prostor za sanje, tudi na OŠ Komenda Moste

Drage prijateljice in prijatelji Noči knjige!

Na Svetovni dan knjige, 23. aprila, bomo na OŠ Komenda Moste tudi letos praznovali Noč knjige. Čas, ko se obračamo vase, da bi osvetlili pozabljene pokrajine, da bi se obrnili drug k drugemu in prebudili svet, v katerem bo človek človeku človek. Noč, ko z lepoto in domišljijo prebujamo srca in duše.

Noč knjige se tudi letos zgodi 23. aprila, a ne le takrat – naši dogodki se bodo vrstili ves april in segli tudi v maj.

Komentarji so izklopljeni za Nosimo srca v dlaneh 2022

Gostujoča razstava kolišč

V šolski knjižnici trenutno gostimo tudi zanimivo razstavo kolišč naših petošolcev.

V nadaljevanju prispevka vabljeni k ogledu, kje so nekoč živeli naši predniki.

Komentarji so izklopljeni za Gostujoča razstava kolišč

Sinji galeb praznuje

Zbirka Sinji galeb založbe Mladinska knjiga je ime dobila po knjigi Bratovščina Sinjega galeba.

Roman Bratovščina Sinjega galeba je ena najbolj priljubljenih mladinskih knjig pri nas, izšla je že v več kot 160.000 izvodih, prevedena pa je v srbski, hrvaški in italijanski jezik. Tudi v srbščini in hrvaščini je knjiga doživela več ponatisov – srbska izdaja je še vedno na voljo. K priljubljenosti knjige je zelo pripomogel celovečerni film v srbohrvaščini iz leta 1953, še bolj pa nadaljevanka iz leta 1970 v slovenščini. Knjiga je bila prirejena tudi za odrske deske, po njej je pred kratkim nastala pripovedovalska predstava.

Sinji-galeb-6

Slika 1 of 9

Ta povest je najprej izhajala v nadaljevanjih v mladinski reviji Naš rod v letniku 1935/36, v knjižni obliki pa je prvič izšla pri založbi Mladinska matica leta 1936. Avtor sam je zgodbo za drugo izdajo leta 1948 precej popravil in jo prilagodil družbenim okoliščinam po 2. svetovni vojni.

Komentarji so izklopljeni za Sinji galeb praznuje

Zaključki Glavarjeve bralne značke

Na svetovni dam knjig za otroke, 2. aprila, smo končali s 1. sezono Glavarjeve bralne značke. Mentorice so oddale sezname učencev, ki so opravili našo bralno značko in si s tem zagotovili udeležbo na nagradnih literarnih prireditvah.

Najmlajše učence bosta v Mostah s kamišibajem presenetili mladinski knjižničarki – pravljičarki Sabina in Barbara iz Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik.

1. Zaključek za drugošolce bo v torek, 3. 5. 2022:

2. Zaključek za prvošolce bo v sredo, 4. 5. 2022:

3. Zaključek Zlate orehove vejice – pripovedovanje starih in manj starih pravljic za zabavo in zares za tretje- in četrtošolce bo v četrtek, 5. 5. 2022. Učence, ki so opravili Glavarjevo bralno značko bosta obiskala glasbenik Jan Tomšič in pripovedovalka Breda Podbrežnik:

4. Srečanje s prevajalcem Darkom Čudnom in založnico – urednico Matejo Črv Stružnik za petošolce bo v sredo, 11. 5. 2022:

• 9.00 v šolski knjižnici 5. a in 5. c
  • 10.15 v šolski knjižnici 5. b in 5. č