22. oktober je PRAZNIK ČEBELICE. Na ta dan se spomnimo odlične mladinske pisateljice, prevajalke in dolgoletne urednice pri založbi Mladinska knjiga KRISTINE BRENKOVE. Pred dvainšestdesetimi leti je Kristina Brenkova ustanovila prvo knjižno zbirko za otroke na Slovenskem – ČEBELICO. Verjela je, da je slikanica potrebna za življenje kot jed, pijača in igrača. Dvajset let jo je z ljubeznijo urejala.

Slovenske slikanice poznajo tudi otroci drugod po svetu, saj jih je mednje v različnih prevodih poslala več kot 300.

V teh desetletjih si je Čebelica utrla pot do otroških src, zaznamovala je otroštvo mnogih generacij, ki danes z enakim žarom prenašajo navdušenje na svoje otroke. Knjižice so bile od vsega začetka male slikanice in so ustvarile prepoznavno zbirko. V zgodbah, pravljicah, pesmicah, ugankah in basnih so zajemale izkušnje iz neposrednega življenja, jih prepletle z igro in domišljijo, prinašale pisani svet domišljije tudi od drugod. Poznejše letine so čebelji roj malce razredčile, tako da zdaj priletijo vsako leto štiri, a še vedno oberejo najlepše cvetove. Do danes že več kot 400.