Dnevni arhiv: 22. oktobra, 2021

Nominacije za nagrado Kristine Brenkove

NAGRADA KRISTINE BRENKOVE ZA IZVIRNO SLOVENSKO SLIKANICO

Nominirane slikanice (po abecednem redu naslovov) so:
• Debela pekovka. Avtor besedila Peter Svetina, avtor ilustracije Peter Škerl. KUD Sodobnost International, 2020
• Drevo in ptica. Avtorica besedila Andreja Borin, avtor ilustracij Peter Škerl. Mladinska knjiga, 2021
• Fant iz papirja. Avtor besedila Nejc Gazvoda, avtorica ilustracij Hana Jesih.
Hibird Books, 2021
• Negotove pesmi. Avtorica besedila Barbara Gregorič, avtor ilustracij Damijan Stepančič. Mladinska knjiga, 2020
• Osamosvojitev. Avtorica besedila Nataša Strlič, avtor ilustracij Damijan
Stepančič. Miš Založba, 2020
• Ozimnica. Avtorica besedila Nina Mav Horvat, avtorica ilustracij Marta Bartolj, Založba Zala, 2021
• Zajčkova hišica. Avtorica besedila Anja Štefan, avtorica ilustracij Hana Stupica. Mladinska knjiga, 2021

Nagrada bo podeljena 24. novembra na Slovenskem knjižnem sejmu, nagrajenca in obe priznanji bo žirija razglasila 9. novembra.

Komentarji so izklopljeni za Nominacije za nagrado Kristine Brenkove

Uvrščeno v Novice, Zanimivosti

Praznik knjižne zbirke Čebelica

22. oktober je PRAZNIK ČEBELICE. Na ta dan se spomnimo odlične mladinske pisateljice, prevajalke in dolgoletne urednice pri založbi Mladinska knjiga KRISTINE BRENKOVE. Pred dvainšestdesetimi leti je Kristina Brenkova ustanovila prvo knjižno zbirko za otroke na Slovenskem – ČEBELICO. Verjela je, da je slikanica potrebna za življenje kot jed, pijača in igrača. Dvajset let jo je z ljubeznijo urejala.

Slovenske slikanice poznajo tudi otroci drugod po svetu, saj jih je mednje v različnih prevodih poslala več kot 300.

V teh desetletjih si je Čebelica utrla pot do otroških src, zaznamovala je otroštvo mnogih generacij, ki danes z enakim žarom prenašajo navdušenje na svoje otroke. Knjižice so bile od vsega začetka male slikanice in so ustvarile prepoznavno zbirko. V zgodbah, pravljicah, pesmicah, ugankah in basnih so zajemale izkušnje iz neposrednega življenja, jih prepletle z igro in domišljijo, prinašale pisani svet domišljije tudi od drugod. Poznejše letine so čebelji roj malce razredčile, tako da zdaj priletijo vsako leto štiri, a še vedno oberejo najlepše cvetove. Do danes že več kot 400.

Komentarji so izklopljeni za Praznik knjižne zbirke Čebelica